top of page

Prof. Tuvana Alton

 1 Temmuz 1941'de, İstanbul Heybeliada’da doğdu. Annesi, İngilizce öğretmeni Prof.Âliye Bilen; babası, yüksek mimar Prof. Mahmut Bilen’dir.

 1946 İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda, Rana Erksan’ın yuva sınıfına girdi. (Eski İstanbul Belediye Konservatuarı )

1963 İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda,

Prof. Ferdi von Statzer’in lisans sınıfından pekiyi derece ile mezun oldu.

 Aynı süre içinde;

1958 İngiliz Kız Orta Okulu’ndan mezun oldu  (English High School for Girls).

1964 İstanbul Robert Lisesi’nden mezun oldu.

1964 Yüksek Mimar Turgut Alton ile evlendi.

 

1964  Konservatorium und Musik Hochschule – Zurich’de Prof. Sava Savolf’un Konser Piyanistliği sınıfında yüksek lisans programına başladı.

1967 Konservatorium und Musik Hochschule – Zurich’teki yüksek lisans ve doktora çalışmasını pekiyi derece ile tamamladı.

 Eğitim hayatı sürecinde, yurt içi ve yurt dışında, resitaller ve orkestra eşliğinde konserler vermiştir.

Yurda döndükten sonra, önce Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü, daha sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda eğitimcilik görevine başlamış; yönetim kurulu üyeliği ve ana sanat dalı başkanlığı görevlerinden sonra, 2003 yılında, kendi isteği ile emekliye ayrılmıştır. Bu süre içinde de resitaller, orkestra eşliğinde konserler, radyo ve TV programları yapmıştır.

Eğitimcilik hayatı boyunca yetiştirdiği öğrencilerinin bazıları, yüksek lisans ve doktora aşamalarında, Londra Kraliyet Akademisi, Juiliard School of Music, Peabody Conservatory of Music, Bilkent Üniversitesi, Berklee College of Music, Ankara Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi gibi dünyanın önemli kurumlarında takdirle kabul görmüş ve yüksek derecelerle diplomalar almıştır; bazıları da vermekte oldukları konserlerin yanı sıra, profesörlük, doçentlik ve yardımcı doçentlik ünvanları ile eğitimciliklerini sürdürmektedirler.

Prof. Tuvana Alton, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki öğrenciler yetiştirmiş ve mezuniyetleri ile sonuçlandırmıştır.

Başarı ile sonuçlanan yüksek lisans ve doktora tezlerine danışmanlıklar yapmıştır.

Emekli olduktan sonra, çalışmalarını, eşi Yüksek Mimar Turgut Alton’un İstanbul, Antalya, Assos (Behramkale) ve Marmaris’te yaptığı, kendi evlerinde sürdürmektedir.

Mahmut Gence Alton adında bir oğlu, Oya Ece Alton adında bir kızı ve Bal ve Tokay adında 2 torunu vardır.

bottom of page